Hybridní pohony se objevují čím dál častěji
Když si v dnešní době jdete pořídit nový vůz, obvykle dostanete na výběr. A není to pouze mezi benzínovým a dieselovým motorem. Pomalu se začínají objevovat také elektromobily. Kapitolou samou o sobě jsou pak hybridní pohony. Spousta lidí však neví, jaké výhody a nevýhody přináší jednotlivé hybridy. Právě s takovými informace Vás nyní seznámíme.
- Sériový hybrid
- Paralelní hybrid
- Kombinovaný hybrid
Sériové hybridní pohony
V tomto případě lze za klad označit jednoduchost celého provedení, protože mu chybí klasická převodovka. Výhodou je vyšší účinnost hnacího řetězce a také to, že spalovací motor povětšinou pracuje v nižších otáčkách. Počítat ovšem musíte s trochu omezenějším výkonem motoru, vyšší hmotností, a hlavně vyšší pořizovací cenou.
Jaké jsou další vlastnosti hybridů?
Pokud jde o paralelní hybridní pohony, jejich výhodou je vysoká účinnost při jízdě na delší trasy, servisní nenáročnost a kompletní jednoduchost. Počítat ovšem musíte s tím, že spalovací motor plní roli toho hlavního. A jaké jsou klady a zápory kombinovaného hybridu? Na to Vám odpovíme v následujících otázkách a odpovědích.
Mají ideální předpoklady pro jízdu na elektřinu a zároveň nepotřebujete tak výkonný spalovací motor.
Pořizovací cena bude určitě vyšší. Počítejte také se složitější konstrukcí celého systému, včetně specifické převodovky. Při jakékoliv poruše se můžete dopracovat k nákladnějším opravám.
Jde o vůz, který umožňuje jízdu pouze na elektřinu. Často se mu říká také Full hybrid.
Tímto výrazem jsou označovány v podstatě všechny hybridy, respektive ty, které můžete nabíjet ze sítě, potažmo jejich akumulátor.
Zmínit bychom mohli Medium hybrid, u něhož je elektromotor spíše takovým pomocníkem při jízdě. Jde o hodně omezený systém. Dále je to Micro hybrid, u něhož je elektrika využívána jen okrajově. Například pro poměrně hodně používaný systém Start-Stop.
Publikováno: 15. 04. 2021
Kategorie: Auto/Moto