Hybridní pohony se objevují čím dál častěji

Když si v dnešní době jdete pořídit nový vůz, obvykle dostanete na výběr. A není to pouze mezi benzínovým a dieselovým motorem. Pomalu se začínají objevovat také elektromobily. Kapitolou samou o sobě jsou pak hybridní pohony. Spousta lidí však neví, jaké výhody a nevýhody přináší jednotlivé hybridy. Právě s takovými informace Vás nyní seznámíme.

  • Sériový hybrid
  • Paralelní hybrid
  • Kombinovaný hybrid

Sériové hybridní pohony

V tomto případě lze za klad označit jednoduchost celého provedení, protože mu chybí klasická převodovka. Výhodou je vyšší účinnost hnacího řetězce a také to, že spalovací motor povětšinou pracuje v nižších otáčkách. Počítat ovšem musíte s trochu omezenějším výkonem motoru, vyšší hmotností, a hlavně vyšší pořizovací cenou.

Jaké jsou další vlastnosti hybridů?

Pokud jde o paralelní hybridní pohony, jejich výhodou je vysoká účinnost při jízdě na delší trasy, servisní nenáročnost a kompletní jednoduchost. Počítat ovšem musíte s tím, že spalovací motor plní roli toho hlavního. A jaké jsou klady a zápory kombinovaného hybridu? Na to Vám odpovíme v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké výhody mají kombinované hybridní pohony?

Mají ideální předpoklady pro jízdu na elektřinu a zároveň nepotřebujete tak výkonný spalovací motor.

Co je nevýhodou kombinovaného hybridu?

Pořizovací cena bude určitě vyšší. Počítejte také se složitější konstrukcí celého systému, včetně specifické převodovky. Při jakékoliv poruše se můžete dopracovat k nákladnějším opravám.

Co znamená výraz Strong hybrid?

Jde o vůz, který umožňuje jízdu pouze na elektřinu. Často se mu říká také Full hybrid.

Co je to Plug-in hybrid?

Tímto výrazem jsou označovány v podstatě všechny hybridy, respektive ty, které můžete nabíjet ze sítě, potažmo jejich akumulátor.

Jaké další typy hybridů se využívají?

Zmínit bychom mohli Medium hybrid, u něhož je elektromotor spíše takovým pomocníkem při jízdě. Jde o hodně omezený systém. Dále je to Micro hybrid, u něhož je elektrika využívána jen okrajově. Například pro poměrně hodně používaný systém Start-Stop.