Elektromobil vs. klasický automobil – základní srovnání

Elektromobilita je odvětvím, které se neustále rozvíjí a rozmáhá. Díky tomu proti sobě stojí dvě skupiny řidičů. Jsou to vyznavači klasických benzínových a dieselových vozidel versus ti, jimž se líbí elektromobil. To znamená automobil poháněný energií uloženou ve speciálních bateriových článcích.

Jestliže nemáte tušení, na jaké straně barikády v tomto případě stát, možná Vám následující řádky trochu ucelí názor. Zmíníme výhody a nevýhody obou řešení.

Výhody a nevýhody klasického motoru

Pojďme se nejprve věnovat klasice. Největší výhodou benzínových a dieselových aut je jistě nižší pořizovací cena oproti elektromobilu. Všude kolem sebe máte spoustu benzínových stanic, takže rychle a snadno natankujete v podstatě kdekoliv. V závislosti na velikosti nádrže můžete počítat i s hodně velkým dojezdem. Benzínové motory jsou také základem pro nejrychlejší vozy světa, i když to už je trochu jiná kategorie automobilového světa.

Na druhou stranu budete vlastnit neekologický vůz, jehož slabinou mohou být vyšší provozní náklady v podobě servisu.

Elektromobil – jeho přednosti a zápory

Pokud se rozhodnete pro elektromobil, pak na sebe můžete být pyšní, protože se budete z bodu A do bodu B přesouvat ekologickým vozidlem a díky tomu budete šetrní k životnímu prostředí. To znamená žádné vylučování zplodin do ovzduší a podobně. Elektromobil Vás zároveň překvapí svými velice nízkými provozními náklady oproti klasickému vozidlu. Ty mohou se vším všudy začínat už na 1,5 Kč za ujetý kilometr.

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že zásadním negativem je vyšší nákupní cena. Elektromobil je také omezen dojezdovou vzdáleností, která se v současnosti pohybuje v řadu stovek kilometrů, což je oproti klasickým vozům stále méně. Dle kvality baterie však 600 kilometrů lze ujet.

Nutno ale podotknout, že jistá budoucnost v elektromobilitě tu rozhodně je. Elektromobil i přes jeho negativa můžete vidět na silnicích stále častěji a je s největší pravděpodobností jisté, že tento trend bude nadále v dalších letech pokračovat.

Publikováno: 11. 06. 2020

Kategorie: Auto/Moto

Autor: aloisjirasek

Tagy: benzínový motor | elektromobil | elektromobilita | elektromotor | tesla