Darovací smlouva na půlku nemovitosti: Stáhněte si ověřený vzor

Darovací Smlouva 1/2 Nemovitosti Vzor

Náležitosti darovací smlouvy na nemovitost

Při sepisování darovací smlouvy na nemovitost je naprosto zásadní věnovat pozornost všem zákonným náležitostem, které musí tento důležitý právní dokument obsahovat. Darovací smlouva musí být vždy písemná a musí obsahovat přesnou identifikaci smluvních stran - tedy dárce a obdarovaného. U fyzických osob se uvádí jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, trvalé bydliště a případně i rodinný vztah mezi dárcem a obdarovaným. V případě darování poloviny nemovitosti je nutné tento podíl přesně specifikovat jako ideální polovinu (1/2) předmětné nemovitosti.

Klíčovou součástí darovací smlouvy je jednoznačná identifikace darované nemovitosti. Ta musí být uvedena v souladu s údaji v katastru nemovitostí, včetně parcelního čísla, katastrálního území, čísla listu vlastnictví a přesného popisu nemovitosti. Pokud se jedná o byt, je nutné uvést číslo bytové jednotky a její umístění v domě. V případě darování spoluvlastnického podílu musí být jeho velikost jasně matematicky vyjádřena.

Součástí darovací smlouvy by mělo být také prohlášení dárce o tom, že na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zástavní práva či jiná omezení, případně jejich přesný popis, pokud existují. Dárce musí výslovně prohlásit, že obdarovanému nemovitost daruje a obdarovaný musí dar výslovně přijmout. Toto vzájemné prohlášení je základním prvkem platnosti darovací smlouvy.

V případě darování poloviny nemovitosti je vhodné ve smlouvě upravit i budoucí vztahy mezi spoluvlastníky, například právo přednostní koupě při případném budoucím prodeji podílu. Důležité je také uvést, kdy přechází na obdarovaného vlastnické právo - to nastává zápisem do katastru nemovitostí. Smlouva by měla obsahovat i ustanovení o tom, kdo ponese náklady spojené s převodem vlastnictví, včetně správního poplatku za vklad do katastru nemovitostí.

Pro platnost darovací smlouvy je nezbytné, aby podpisy obou smluvních stran byly úředně ověřeny. Tento požadavek vyplývá z nutnosti prokázat pravost podpisů při podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Smlouva musí být vyhotovena v tolika stejnopisech, aby každá smluvní strana obdržela jeden originál a jeden exemplář byl určen pro katastrální úřad.

V případě darování nemovitosti mezi příbuznými v přímé linii a manžely je převod osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Je však důležité tuto skutečnost ve smlouvě zmínit a doložit příbuzenský vztah příslušnými dokumenty. Darovací smlouva by měla obsahovat i ustanovení o předání nemovitosti, včetně termínu fyzického předání a převzetí klíčů, případně předání související dokumentace k nemovitosti.

Identifikace smluvních stran dárce a obdarovaného

Níže uvedeného dne, měsíce a roku uzavírají pan Karel Novotný, rodné číslo 720315/1234, trvale bytem Květinová 123, 150 00 Praha 5, jako dárce na straně jedné (dále jen dárce) a paní Jana Novotná, rodné číslo 856227/1234, trvale bytem Růžová 456, 150 00 Praha 5, jako obdarovaná na straně druhé (dále jen obdarovaná) tuto darovací smlouvu podle ustanovení § 2055 a následujících zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Dárce výslovně prohlašuje, že je výlučným vlastníkem nemovitosti zapsané na listu vlastnictví č. 1234 pro katastrální území Smíchov, obec Praha, vedené u Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu, Katastrální pracoviště Praha, a to konkrétně rodinného domu č.p. 123 stojícího na pozemku parc. č. 567/8 a pozemku parc. č. 567/8 o výměře 450 m², zastavěná plocha a nádvoří, včetně všech součástí a příslušenství (dále jen nemovitost).

Dárce nabyl předmětnou nemovitost do svého výlučného vlastnictví na základě kupní smlouvy ze dne 15.3.2000, přičemž vklad vlastnického práva byl proveden pod č.j. V-12345/2000. Dárce prohlašuje, že jeho vlastnické právo k nemovitosti není nikterak omezeno, že na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zástavní práva ani jiné právní vady či omezení vlastnického práva, vyjma těch, která jsou zapsána v katastru nemovitostí ke dni podpisu této smlouvy.

Obdarovaná prohlašuje, že je dcerou dárce a že si je vědoma všech právních důsledků spojených s přijetím daru. Smluvní strany jsou plně způsobilé k právním úkonům a jejich svéprávnost není nijak omezena. Dárce i obdarovaná shodně prohlašují, že jsou dostatečně obeznámeni s faktickým i právním stavem převáděné nemovitosti a že jim nejsou známy žádné okolnosti, které by bránily uzavření této darovací smlouvy.

Účastníci této smlouvy výslovně prohlašují, že jejich způsobilost k právním úkonům není nijak omezena a že jsou oprávněni s předmětem darování volně nakládat. Dárce dále prohlašuje, že darování činí ze své svobodné vůle a že darování není učiněno v tísni ani za nápadně nevýhodných podmínek. Obdarovaná pak prohlašuje, že dar přijímá do svého vlastnictví a je si vědoma všech práv a povinností, které jsou s vlastnictvím nemovitosti spojeny.

Smluvní strany se dohodly, že návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí podají společně, přičemž správní poplatek za podání návrhu na vklad uhradí obdarovaná. Účastníci této smlouvy žádají, aby byl podle této smlouvy proveden vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Přesné určení darované poloviny nemovitosti

V rámci darovací smlouvy je naprosto zásadní přesně specifikovat darovanou polovinu nemovitosti, aby později nedocházelo k nejasnostem či sporům mezi zúčastněnými stranami. Darovaná část musí být jednoznačně identifikovatelná a nezaměnitelná. V první řadě je nutné uvést všechny identifikační údaje nemovitosti, včetně čísla listu vlastnictví, katastrálního území a parcelního čísla. U bytových jednotek je třeba specifikovat také číslo jednotky a podíl na společných částech domu.

Náležitosti darovací smlouvy na 1/2 nemovitosti Požadavky
Identifikace smluvních stran Jméno, příjmení, datum narození, bydliště
Předmět daru Přesná specifikace 1/2 nemovitosti, číslo LV, katastrální území
Forma smlouvy Písemná s úředně ověřenými podpisy
Vklad do katastru Povinný
Prohlášení dárce Vlastnické právo, bez právních vad
Nabytí vlastnictví Dnem vkladu do katastru nemovitostí

Ideální spoluvlastnický podíl o velikosti jedné poloviny musí být v darovací smlouvě vyjádřen přesným zlomkem, tedy 1/2. Tento podíl představuje abstraktní část celé nemovitosti, nikoli konkrétní fyzickou část budovy či pozemku. Je důležité si uvědomit, že darováním poloviny nemovitosti vzniká mezi dárcem a obdarovaným podílové spoluvlastnictví, kde každý z nich vlastní přesně definovanou ideální polovinu celku.

V případě rodinného domu či bytu je vhodné detailně popsat také příslušenství nemovitosti, které je součástí darování. Může se jednat například o garáž, sklep, zahradu nebo podíl na společných prostorách. Všechny tyto součásti musí být v darovací smlouvě explicitně uvedeny včetně jejich přesné specifikace a případných omezení.

Při darování poloviny nemovitosti je také nezbytné zohlednit existující věcná břemena, zástavní práva či jiná omezení vlastnického práva. Tato omezení musí být v darovací smlouvě jasně popsána a musí být uvedeno, jak se vztahují k darované polovině nemovitosti. Obdarovaný by měl být s těmito omezeními předem seznámen a jejich existence by měla být výslovně uvedena v textu smlouvy.

V praxi se často setkáváme s případy, kdy je darována polovina nemovitosti mezi rodinnými příslušníky. I v těchto případech je nutné dodržet všechny formální náležitosti a přesně vymezit rozsah darovaného podílu. Je vhodné také upravit budoucí správu nemovitosti, způsob rozhodování o důležitých záležitostech týkajících se nemovitosti a rozdělení nákladů na údržbu a opravy.

Součástí přesného určení darované poloviny nemovitosti by mělo být také ustanovení o tom, jak budou řešeny případné budoucí investice do nemovitosti, její rekonstrukce či modernizace. Doporučuje se předem dohodnout mechanismus rozhodování o těchto záležitostech a způsob financování takových úprav, aby se předešlo možným sporům mezi spoluvlastníky.

Pro právní jistotu všech zúčastněných stran je důležité, aby darovací smlouva obsahovala také ustanovení o předání darované poloviny nemovitosti, včetně termínu předání a případných podmínek užívání nemovitosti v přechodném období. Tyto detaily pomohou předejít případným nedorozuměním a zajistí hladký průběh celého procesu darování.

Prohlášení o vlastnictví a právech k nemovitosti

Dárce tímto výslovně prohlašuje, že je výlučným vlastníkem nemovitosti zapsané na listu vlastnictví č. ... pro katastrální území ... a obec ..., vedené u Katastrálního úřadu pro ... kraj, Katastrální pracoviště ..., a to konkrétně: pozemku parc. č. ... o výměře ... m², jehož součástí je stavba č.p. ... (rodinný dům).

Dárce dále prohlašuje, že jeho vlastnické právo k předmětné nemovitosti není nikterak omezeno, že na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zástavní práva, předkupní práva ani jiná práva třetích osob, která by jakýmkoliv způsobem omezovala vlastnické právo k darované nemovitosti. Dárce rovněž potvrzuje, že ohledně předmětné nemovitosti není vedeno žádné soudní či správní řízení, není předmětem nevyřešených restitučních nároků a není ani předmětem jakýchkoliv jiných právních sporů.

Dárce současně prohlašuje, že na nemovitosti neváznou žádné dluhy ani nedoplatky na daních či jiných poplatcích souvisejících s vlastnictvím a užíváním nemovitosti, včetně služeb spojených s užíváním nemovitosti. Veškeré platby související s nemovitostí jsou řádně uhrazeny a vypořádány ke dni podpisu této darovací smlouvy.

V souvislosti s darováním spoluvlastnického podílu dárce potvrzuje, že nemovitost není zatížena nájemními či pachtovními smlouvami, ani jinými užívacími právy třetích osob, které by přecházely na obdarovaného. Dárce se zavazuje, že do doby pravomocného rozhodnutí o povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí nezatíží nemovitost žádnými věcnými ani závazkovými právy ve prospěch svůj ani třetích osob.

Dárce dále prohlašuje, že mu nejsou známy žádné faktické ani právní vady darované nemovitosti, na které by měl obdarovaného upozornit. Nemovitost se převádí ve stavu, v jakém se nachází ke dni podpisu této smlouvy, se všemi součástmi a příslušenstvím. Dárce potvrzuje, že seznámil obdarovaného se stavem nemovitosti, včetně všech případných nedostatků či závad, které jsou mu známy.

Pro případ, že by se některé z výše uvedených prohlášení dárce ukázalo jako nepravdivé, zavazuje se dárce poskytnout obdarovanému veškerou součinnost potřebnou k odstranění případných právních či faktických vad a nahradit obdarovanému veškerou škodu, která by mu v důsledku nepravdivosti těchto prohlášení vznikla. Toto prohlášení je nedílnou součástí darovací smlouvy a dárce si je vědom právních následků nepravdivých prohlášení.

Předání nemovitosti a přechod vlastnických práv

Dárce se zavazuje předat obdarovanému darovanou nemovitost, konkrétně jednu polovinu (1/2) předmětné nemovitosti, do 30 dnů od podpisu této darovací smlouvy. Obdarovaný se zavazuje darovanou nemovitost v uvedené lhůtě převzít. O předání a převzetí nemovitosti bude sepsán předávací protokol, který podepíší obě smluvní strany. V protokolu budou zaznamenány stavy měřičů energií a případné závady či poškození nemovitosti.

Vlastnické právo k darované polovině nemovitosti přechází na obdarovaného vkladem do katastru nemovitostí, a to na základě této darovací smlouvy. Návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí podá dárce, a to nejpozději do 14 dnů od podpisu této smlouvy. Správní poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí obdarovaný. Smluvní strany se dohodly, že až do pravomocného rozhodnutí katastrálního úřadu o povolení vkladu vlastnického práva jsou svými smluvními projevy vázány.

Dárce prohlašuje, že na darované nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zástavní práva ani jiné právní vady či omezení vlastnického práva, které by bránily řádnému užívání nemovitosti obdarovaným. Dárce se zavazuje, že do doby přechodu vlastnického práva na obdarovaného nezatíží darovanou nemovitost žádnými věcnými právy ani jinými právními povinnostmi.

Od okamžiku předání nemovitosti přechází na obdarovaného nebezpečí vzniku škody na darované nemovitosti. Obdarovaný se zavazuje hradit veškeré náklady spojené s užíváním své poloviny nemovitosti, včetně plateb za energie, služby, daně z nemovitosti a příspěvků do fondu oprav, pokud je nemovitost součástí společenství vlastníků jednotek.

Smluvní strany se dohodly na vzájemné součinnosti při správě a údržbě nemovitosti, jelikož se obdarovaný stává spoluvlastníkem předmětné nemovitosti. Veškerá rozhodnutí týkající se správy nemovitosti budou činěna po vzájemné dohodě obou spoluvlastníků. V případě nutnosti neodkladných oprav či údržby se spoluvlastníci zavazují podílet se na nákladech v poměru svých spoluvlastnických podílů.

Dárce se zavazuje poskytnout obdarovanému veškerou potřebnou dokumentaci k nemovitosti, včetně stavební dokumentace, případných revizních zpráv, průkazu energetické náročnosti budovy a dalších dokumentů souvisejících s vlastnictvím a užíváním nemovitosti. Obdarovaný má právo na poskytnutí součinnosti ze strany dárce při řešení případných technických či právních záležitostí spojených s darovanou nemovitostí, a to i po přechodu vlastnického práva.

Katastrálnímu úřadu pro Středočeský kraj, Katastrální pracoviště Praha-západ tímto předkládám návrh na zahájení řízení o povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Jako navrhovatel žádám o zápis změny vlastnického práva na základě přiložené darovací smlouvy, kterou dárce bezúplatně převádí spoluvlastnický podíl o velikosti 1/2 na nemovitosti zapsané na LV č. 1234 pro katastrální území Roztoky u Prahy.

Předmětem převodu je spoluvlastnický podíl na pozemku parc. č. 567/8, zastavěná plocha a nádvoří o výměře 150 m², jehož součástí je stavba rodinného domu č.p. 789, a dále pozemku parc. č. 567/9, zahrada o výměře 400 m². Jako účastníky řízení uvádím dárce Jana Nováka, nar. 1.1.1960, bytem Květinová 123, 252 63 Roztoky, a obdarovanou Marii Novákovou, nar. 2.2.1985, bytem tamtéž.

V souladu s ustanovením § 15 zákona č. 256/2013 Sb., katastrální zákon, připojuji jako přílohu tohoto návrhu darovací smlouvu ve dvou vyhotoveních s úředně ověřenými podpisy účastníků. Dále přikládám kolek v hodnotě 2000 Kč jako správní poplatek za návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí.

Prohlašuji, že účastníci jsou způsobilí k právním úkonům, jejich smluvní projevy jsou svobodné a vážné a jejich smluvní volnost není ničím omezena. Darovací smlouva byla uzavřena v souladu s právními předpisy a na základě pravdivých údajů. Účastníci jsou srozuměni s tím, že právní účinky vkladu vzniknou na základě pravomocného rozhodnutí o jeho povolení ke dni, kdy byl návrh na vklad doručen katastrálnímu úřadu.

Žádám, aby katastrální úřad po provedeném řízení povolil vklad vlastnického práva k výše uvedeným nemovitostem ve prospěch obdarované Marie Novákové, a to v rozsahu spoluvlastnického podílu o velikosti 1/2. Po provedení vkladu žádám o zaslání vyrozumění o provedeném vkladu na adresu obdarované.

V případě, že by návrh na vklad obsahoval vady nebo nesplňoval náležitosti podle katastrálního zákona, žádám o vyrozumění s výzvou k jejich odstranění v přiměřené lhůtě. Zároveň tímto zmocňuji obdarovanou Marii Novákovou k převzetí všech písemností týkajících se tohoto řízení a k případnému doplnění návrhu na vklad.

Jako navrhovatel beru na vědomí, že v případě zamítnutí návrhu na vklad se zaplacený správní poplatek nevrací. Prohlašuji, že jsem byl poučen o tom, že v případě přerušení řízení z důvodu vad návrhu běží lhůta pro rozhodnutí o návrhu na vklad až po jejich odstranění.

Darování poloviny nemovitosti je nejen právním aktem, ale i projevem důvěry a lásky mezi lidmi. Je to most mezi minulostí a budoucností, který spojuje generace pevným poutem.

Miroslav Hájek

Úřední ověření podpisů účastníků smlouvy

Pro platnost darovací smlouvy týkající se nemovitosti je naprosto nezbytné úřední ověření podpisů všech účastníků smlouvy. Tento požadavek vyplývá přímo ze zákona a jeho nedodržení by znamenalo neplatnost celého právního úkonu. Ověření podpisů, neboli legalizace, představuje úřední potvrzení skutečnosti, že určitá osoba před ověřující osobou listinu vlastnoručně podepsala nebo podpis na listině uznala za vlastní.

V případě darování poloviny nemovitosti musí být ověřeny podpisy jak dárce, tak i obdarovaného. Legalizaci podpisů lze provést na obecním či městském úřadě, u notáře, na České poště (pracoviště Czech POINT) nebo na krajském úřadě. Každý z těchto úřadů vede vlastní ověřovací knihu, do které se zaznamenávají všechny provedené legalizace. Při ověřování podpisu je nutné předložit platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) a podepsat se před ověřující osobou, případně uznat již existující podpis za vlastní.

Úřední ověření musí být provedeno na všech stejnopisech darovací smlouvy, které budou následně předloženy katastrálnímu úřadu k zápisu vlastnického práva. Doporučuje se nechat vyhotovit minimálně čtyři stejnopisy smlouvy - jeden pro dárce, jeden pro obdarovaného, jeden pro katastrální úřad a jeden jako rezerva pro případné další potřeby.

Je důležité si uvědomit, že ověřující osoba nezkoumá obsah darovací smlouvy ani její právní náležitosti. Ověřuje pouze pravost podpisu, tedy skutečnost, že osoba uvedená ve smlouvě skutečně dokument podepsala. Proto je vhodné před samotným ověřením podpisů nechat smlouvu zkontrolovat právníkem, aby se předešlo případným komplikacím při jejím zápisu do katastru nemovitostí.

Poplatek za ověření jednoho podpisu se v současnosti pohybuje okolo 30 Kč na obecním úřadě a 40 Kč u notáře. Při ověřování více podpisů na jedné listině se poplatek násobí počtem ověřovaných podpisů. V případě darování poloviny nemovitosti tedy bude celkový poplatek za ověření podpisů na jednom stejnopisu smlouvy činit přibližně 60-80 Kč.

Proces ověření podpisů by měl proběhnout co nejdříve po podpisu smlouvy, ideálně ve stejný den. Po ověření podpisů musí být návrh na vklad vlastnického práva podán na katastrální úřad nejpozději do 60 dnů od posledního úředního ověření podpisu na smlouvě. Po této lhůtě bude katastrální úřad vyžadovat doložení platnosti podpisů, což může celý proces zbytečně zkomplikovat a prodloužit.

Daňové povinnosti spojené s darováním nemovitosti

Při darování nemovitosti nebo její části vznikají určité daňové povinnosti, které je třeba řádně splnit. V případě darování poloviny nemovitosti je situace specifická a je nutné věnovat pozornost několika důležitým aspektům. Od roku 2014 se daň z nabytí nemovitosti již neplatí, což značně zjednodušilo celý proces darování. Nicméně stále existují další daňové povinnosti, které je třeba vzít v úvahu.

Dárce při darování poloviny nemovitosti nemusí platit žádnou daň, ale obdarovaný má povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. Hodnota daru se započítává do ostatních příjmů v daňovém přiznání. Existují však významné výjimky, kdy je darování od daně osvobozeno. Jedná se především o dary mezi příbuznými v přímé linii (rodiče, děti, prarodiče) a mezi manžely. Také sourozenci jsou od této daně osvobozeni. V těchto případech není nutné podávat daňové přiznání, pokud obdarovaný nemá jiné zdanitelné příjmy.

V případě darování poloviny nemovitosti osobě mimo okruh osvobozených příbuzných je nutné podat daňové přiznání do konce třetího měsíce následujícího roku. Hodnota darované nemovitosti se stanoví podle znaleckého posudku nebo lze využít ocenění podle cenové mapy. Je důležité poznamenat, že při darování poloviny nemovitosti se do daňového přiznání uvádí hodnota darovaného podílu, nikoliv celé nemovitosti.

Další důležitou povinností je oznámení o osvobozených příjmech, které přesahují částku 5 milionů Kč. Toto oznámení je nutné podat do konce lhůty pro podání daňového přiznání. Nesplnění této povinnosti může vést k vysokým pokutám. Při darování nemovitosti je také nutné počítat s poplatky za vklad do katastru nemovitostí, které činí 2000 Kč.

V praxi je důležité všechny tyto daňové povinnosti důkladně zvážit již při sepisování darovací smlouvy. Je vhodné konzultovat celou situaci s daňovým poradcem, zejména pokud se jedná o darování většího rozsahu nebo složitější majetkové vztahy. Správné načasování darování může mít významný vliv na daňovou optimalizaci. Například při darování více nemovitostí je možné rozložit darování do několika let a tím minimalizovat daňovou zátěž.

Pro správné splnění všech daňových povinností je také důležité uchovávat veškerou dokumentaci související s darováním, včetně znaleckého posudku, darovací smlouvy a dokladu o vkladu do katastru nemovitostí. Tyto dokumenty mohou být později potřebné pro případnou kontrolu ze strany finančního úřadu nebo pro další majetkové dispozice s nemovitostí.

Smluvní strany výslovně prohlašují, že tato darovací smlouva byla sepsána podle jejich pravé, svobodné a vážné vůle, nikoliv v tísni či za nápadně nevýhodných podmínek. Obě strany si smlouvu řádně přečetly, jejímu obsahu plně porozuměly a na důkaz souhlasu s jejím obsahem připojují své vlastnoruční podpisy.

Tato darovací smlouva nabývá platnosti a účinnosti dnem jejího podpisu oběma smluvními stranami. Vlastnické právo k darované nemovitosti přechází na obdarovaného dnem provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí, a to s právními účinky k okamžiku podání návrhu na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu.

Smluvní strany se zavazují poskytnout si vzájemně veškerou součinnost potřebnou k provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. V případě, že by příslušný katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva zamítl nebo řízení o jeho povolení zastavil, zavazují se smluvní strany učinit bezodkladně veškeré kroky potřebné k odstranění případných vad či nedostatků, pro které byl návrh zamítnut nebo řízení zastaveno, případně uzavřít novou darovací smlouvu za stejných podmínek.

Veškeré náklady spojené s převodem vlastnického práva, včetně správního poplatku za vklad do katastru nemovitostí a případných dalších poplatků, se zavazuje hradit obdarovaný. Daň z nabytí nemovitých věcí bude uhrazena v souladu s příslušnými právními předpisy.

Smluvní strany berou na vědomí, že jakékoliv změny či doplňky této smlouvy mohou být provedeny pouze formou písemných, vzestupně číslovaných dodatků, podepsaných oběma smluvními stranami. Tato smlouva představuje úplnou dohodu smluvních stran a nahrazuje veškerá předchozí ujednání, ať už písemná či ústní, která se týkají předmětu této smlouvy.

V případě, že by některé ustanovení této smlouvy bylo nebo se stalo neplatným či neúčinným, zůstávají ostatní ustanovení této smlouvy platná a účinná. Smluvní strany se v takovém případě zavazují nahradit neplatné či neúčinné ustanovení ustanovením platným a účinným, které svým obsahem a smyslem nejlépe odpovídá obsahu a smyslu ustanovení původního.

Tato smlouva je vyhotovena ve třech stejnopisech, z nichž každý má platnost originálu. Jeden stejnopis je určen pro potřeby příslušného katastrálního úřadu, po jednom stejnopisu obdrží dárce a obdarovaný. Smluvní strany prohlašují, že skutečnosti uvedené v této smlouvě nepovažují za obchodní tajemství a udělují svolení k jejich užití a zveřejnění bez stanovení jakýchkoliv dalších podmínek.

Přílohy ke smlouvě

K této darovací smlouvě jsou připojeny následující dokumenty, které tvoří její nedílnou součást a jsou nezbytné pro úspěšné provedení převodu vlastnického práva k jedné polovině předmětné nemovitosti. Výpis z katastru nemovitostí ne starší než tři měsíce, který dokládá aktuální stav vlastnických a jiných věcných práv k předmětné nemovitosti, včetně případných omezení či zástavních práv. Tento výpis musí být úředně ověřený a slouží jako důkaz oprávnění dárce nakládat s nemovitostí.

Geometrický plán vyhotovený oprávněným zeměměřičem, který přesně vymezuje převáděnou ideální polovinu nemovitosti. Tento plán obsahuje detailní zakreslení hranic pozemku, případných staveb a jejich umístění, včetně parcelních čísel a výměr jednotlivých částí. Znalecký posudek o ceně nemovitosti vypracovaný soudním znalcem v oboru oceňování nemovitostí, který stanovuje aktuální tržní hodnotu převáděné ideální poloviny nemovitosti. Tento posudek je důležitý zejména pro daňové účely a případné budoucí majetkoprávní vypořádání.

Průkazy totožnosti obou smluvních stran ve formě fotokopií občanských průkazů nebo cestovních pasů, které slouží k jednoznačné identifikaci účastníků smlouvy. Tyto kopie musí být úředně ověřeny. List vlastnictví k předmětné nemovitosti, který poskytuje kompletní přehled o historii vlastnických vztahů, včetně případných věcných břemen či jiných právních omezení.

Fotodokumentace současného stavu nemovitosti, která zachycuje jak exteriér, tak interiér objektu, včetně případných vad či poškození. Tato dokumentace slouží jako důkazní materiál o stavu nemovitosti v době převodu. Souhlas manžela či manželky dárce s darováním ideální poloviny nemovitosti, pokud je nemovitost součástí společného jmění manželů. Tento souhlas musí být písemný a úředně ověřený.

Potvrzení o bezdlužnosti vůči správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, které dokládá, že na nemovitosti neváznou žádné závazky tohoto charakteru. Energetický průkaz budovy, pokud je součástí darované nemovitosti stavba, který informuje o energetické náročnosti objektu a je povinnou součástí při převodu nemovitostí.

Případná plná moc, pokud některá ze smluvních stran jedná prostřednictvím zmocněného zástupce. Tato plná moc musí být speciální, určená přímo k darování předmětné nemovitosti, a musí obsahovat úředně ověřený podpis zmocnitele. Doklad o zaplacení správního poplatku za návrh na vklad do katastru nemovitostí, který je nezbytný pro zahájení řízení o převodu vlastnického práva.

Všechny tyto přílohy musí být řádně označeny, očíslovány a pevně spojeny s darovací smlouvou tak, aby tvořily jeden nedělitelný celek. Originály nebo úředně ověřené kopie těchto dokumentů jsou nezbytné pro úspěšné provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Publikováno: 17. 04. 2025

Kategorie: právo