Typy bankovních účtů vhodné pro každého

Typy bankovních účtů tvoří segment, který v dnešní době zajímá asi každého. Není se čemu divit, protože spousta z nás přechází z hotovostních plateb na ty bezhotovostní. A přesně v takovém případě budete potřebovat správný bankovní účet. Ten navíc může nabývat odlišných podob.

  • Běžný bankovní účet
  • Spořicí bankovní účet
  • Termínovaný účet

Možností je více než dost. Podstatné je to, že všechny typy bankovních účtů Vám zajišťují patřičnou bezpečnost finančních prostředků. Z účtu ztratíte peníze hůře nežli z peněženky v papírové podobě. Podobných benefitů je pochopitelně přehršel. Na bankovní účet si můžete ukládat peníze třeba na svatební oblek.

Jaké jsou typy bankovních účtů?

Pojďme se bankovním účtům věnovat trochu obecně. Na úvod se sluší osvětlit význam slovního spojení bankovní účet. Ve své podstatě jde o finanční účet vedený u konkrétní banky. Prostřednictvím něho sledujete tok svým peněz a úspor.

PředmětHodnota
Typy účtůBěžný a podnikatelský
MajiteléFyzická a právnická osoba
Zřízení účtuOnline a na pobočce
Vedení účtuOd 0 Kč
Základní typy bankovních účtů prezentované včetně důležitých a podstatných informací.

Běžné účty bývají v dnešní době bezplatné a obsahují základní bankovní služby. Pokud chcete využívat nadstandardních možností, obvykle za to musíte zaplatit. Některé účty jsou spojeny s pravidelným měsíčním poplatkem.

Zřízení bankovního účtu

Pokud se rozhodnete založit bankovní účet libovolného typu, nečeká Vás složitý proces. Nepodnikající osoby předloží osobní doklady. Základem je průkaz totožnosti, popřípadě další doklad tohoto typu. Někdy může být vyžadován rodný list nebo plná moc, pokud zakládáte účet někomu jinému.

U podnikatelských účtů je kromě dokladu totožnosti vyžadována listina opravňující k podnikatelským aktivitám.

Marie S., bankovní úřednice.

Typy bankovních účtů se zároveň pojí s podpisem smlouvy o zřízení účtu. Poté dochází k založení účtu s daným číslem a k jeho plnohodnotného využívání. Podstatné je zmínit, že není účet jako účet. Upotřebit lze řadu bankovních produktů tohoto typu, o čemž Vás přesvědčíme v následujících řádcích.

Bankovní přepážky jsou místem, kde budete v bance trávit nejvíce času.

Běžný účet od A až do Z

Když se řekne typy bankovních účtů, měli bychom se zaměřit na ten nejzákladnější. A tím je běžný účet představující naprostý základ. Na bankovní účet Vám bude chodit příjem a Vy ho budete zároveň používat k bezhotovostním platbám. Z pohledu plateb se meze jistě nekladou.

  • Převod peněz prostřednictvím příkazu
  • Platba platební kartou
  • Placení za pomoci chytrého telefonu a hodinek

Mobilní bankovnictví zažívá v posledních letech velký rozmach. Kartu si jednoduše uložíte do telefonu a můžete s ním platit v podstatě kdekoliv. Navíc máte správu finančních prostředků pěkně po ruce.

Typy bankovních účtů a jejich možnosti

Běžný účet toho pochopitelně nabízí dostatek. Kromě vedení a založení účtu zdarma se u většiny bank můžete těšit i na řadu ostatních benefitů. V návaznosti na informaci o platbě chytrým telefonem jsou to například virtuální platební karty. Díky nim nemusíte vlastnit klasickou fyzickou kartu.

PředmětHodnota
Bankovní identitaBezpečné předání osobních údajů
QR platbyNačtení mobilním telefonem
Okamžité platbyPřevod v řádu sekund
Výběry z bankomatůV ČR i v zahraničí
Další zásadní a podstatné informace související s bankovními účty.

V závislosti na typu bankovního účtu se domůžete odlišných podmínek souvisejících s výběrem z bankomatů. Jednat se může o bezplatné výběry z bankomatů dané banky, popřípadě všech ostatních bank. Limitováni nebudete pouze Českou republikou. Tyto služby jsou dostupné také v zahraničí.

Běžný účet pro právnické osoby

Na trhu nejsou pouze běžné účty pro fyzické a podnikající osoby. Bankovní segment využívají i právnické osoby. Při zakládání takových účtů je nutné doložit listinu prokazující právní subjektivitu právnické osoby. Především zřizovatelé se musí prokázat dokumentem opravňujícím k tomuto úkonu.

Bankovní účty lze v dnešní době založit pohodlně na internetu. Online řešení je asi tou nejjednodušší cestou ke zřízení účtu.

František P., bankovní úředník.

Typy bankovních účtů mohou být navíc zřízeny v libovolných měnách. Nemusíte se spoléhat pouze na českou korunu. V závislosti na použití účtu to mohou být eura, dolary a spousta dalších měn.

V jedné z podobně velkých a stylových budov sídlí slavná světová banka.

Ostatní typy bankovních účtů

Běžným účtem to však končit nemusí. Mezi jednotlivými typy bankovních účtů si vybere naprosto každý. Existují totiž i jiné, které využijete ke svým pracovním účelům nebo ke zhodnocování finančních prostředků. Jednou z nevýhod běžného účtu je totiž fakt, že peníze na něm nejsou úročeny a díky inflaci tak ztrácí na hodnotě.

  • Spořicí účet
  • Termínovaný vklad
  • Úvěrový účet

Proto mají banky ve svém portfoliu účty poskytující peníze navíc. Typickým příkladem je úvěrový účet. K běžnému účtu pak můžete získat kontokorent. S pomocí něho jste schopni čerpat peníze nad rámec svých úspor.

Spořicí a termínované účty

Označení spořicí účet je celkem jasně vypovídající. Spořicí účet se vždy pojí s určitou úrokovou sazbou, jíž se úročí zůstatková částka. Ve prospěch spořicího účtu hovoří fakt, že peníze máte ihned k dispozici a můžete si je obratem převést na běžný účet.

PředmětHodnota
Vedení spořicího účtuZdarma
Připsání úrokůObvykle každý měsíc
Pojištění vkladu100 000 EUR
Využití jako běžný účetNe
Spořicí účty se pojí s řadu příjemných a pozitivních vlastností.

Spořicí účet se primárně využívá ke zhodnocování finančních prostředků. Neplní tedy úlohu běžného účtu, takže není spojován s platebními kartami jako běžný účet. Nelze z něj provádět zahraniční platby a mnohé další.

Termínované vklady

Určitou odnoží spořicího účtu je termínovaný vklad. Ten přináší také patřičný úrok a výnos, mnohdy vyšší nežli na spořicím účtu. Jeho zásadním nedostatkem je vázací doba. Pokud nechcete přijít o úroky a netoužíte platit sankční poplatky, musíte peníze nechat ležet ladem po smluvně danou dobu.

Termínovaný vklad se povětšinou pojí s vázací dobou minimálně jednoho roku. Výjimkou není doba tří let, pěti let a déle.

Radim S., bankovní úředník.

Také v případě termínovaného vkladu se lze spolehnout na pojištění vkladů dané zákonem. Naspořené peníze z termínovaného vkladu lze převádět pouze na běžný účet, nelze s nimi jinak nakládat.

Při využívání běžného účtu Vás nemine výběr a vklad peněz u bankomatu.

Typy bankovních účtů mnoha podob

Běžný bankovní účet se zaměřuje na klienty odlišného a rozdílného věku. Mezi standardní typy bankovních účtů patří například ty studentské. Tyto účty cílí na studenty patřičného věku. Při jejich zřizování se musí doložit studium. Zároveň jsou oproštěny od nejrůznějších poplatků a přináší jisté benefity navíc. A to s ohledem na věk zřizovatelů.

Nejčastější otázky a odpovědi

S bankovními účty pochopitelně souvisí mnohé informace a fakta. Pokud se chcete dozvědět to nejdůležitější, začtěte se do níže prezentovaných otázek a odpovědí. Ty se týkají různých typů bankovních účtů napříč celým bankovním segmentem.

Existují také bankovní účty pro děti a nejmenší?

Ano, dostupné jsou dětské účty, které se zakládají bez poplatků. Rodiče pak mají jejich správu pod naprostou kontrolou. Jedna z variant, jak naučit děti hospodařit s financemi.

Co si představit pod pojmem devizový účet?

Jedná se o cizoměnový bankovní účet neboli účet vedený v cizí měně. S těmito typy účtů se obvykle pojí pravidelné měsíční poplatky.

Co je to jistotní účet?

Mnohdy označovaný vázaný účet sloužící k bezpečnému uložení finančních prostředků před určitou operací. Například prodej nemovitosti. Peníze jsou uloženy na bezpečném místě, než dojde k naplnění všech bodů smlouvy.

Jaké jsou výhody a nevýhody kontokorentu?

Tento doplněk běžného účtu přináší možnost čerpání peněz nad rámec vlastních úspor. Peníze lze využívat opakovaně. Na druhou stranu se připravte na vyšší úrok a poplatek za vedení.

Jaké typy platebních karet jsou vydávány k běžnému účtu?

K bankovnímu účtu standardně získáte debetní kartu. Alternativou mohou být platební nálepky. Nejčastěji jsou vydávány platební karty VISA a MasterCard.

Typy bankovních účtů jako standard

Propadněte kouzlu bezhotovostního platebního styku a zřiďte si bankovní účet vyhovující Vašim přáním a požadavkům. Spojte běžný účet se spořicím účtem a pokud fungujete jako osoba samostatně výdělečně činná, neopomínejte ani na podnikatelský účet. Bankovní účty přináší komfort, flexibilitu a bezpečí.