Motokros v podání skákajícího jezdce.

Motokros je velice pestrým adrenalinovým sportem

Motokros je jedním z mnoha typů motocyklového sportu. Populární je v různých zemích světa, což pochopitelně vede k mistrovským závodům napříč všemi kontinenty. Motokros se jezdí na motocyklech upravených pro jízdu v terénu. Z pohledu konstrukce a stylu jízdy lze v tomto sportovním odvětví rozlišovat řadu kategorií.

Motokros a jeho základní dělení

Pokud jde o ryzí motokros, tedy jízdu terénem s překážkami v prachu a blátě, očekávejte hlavní rozdělení podle jednotlivých kubatur. Tyto motocykly svým vzhledem odpovídají obecné kategorizaci motokros, na kterou jsme asi všichni zvyklí.

Třída MX1 je od 175 cm3 do 250 cm3. Třída MX2 je od 100 cm3 do 125 cm3. Kapitolou samou o sobě je třída MX3. Ta je velice často označována jako otevřená neboli OPEN. Zde se kubatura liší podle toho, zda jde o dvoutaktní motocykly nebo ty čtyřtaktní.

  • Dvoutaktní motory od 290 cm3 do 500 cm3
  • Čtyřtaktní motory od 475 cm3 do 650 cm3

Sporty vycházející z klasického motokrosu

Není to pochopitelně jenom samotný motokros, který mimochodem patří do skupiny nejmužnější sporty. Právě tento motocyklový sport se stal pilířem pro vymýšlení mnohých dalších odnoží. Vznikly i jiné sporty, u nichž je základem právě motocykl tohoto typu.

Pokud terénní motorce obujete kola s hladkým vzorkem, jedná se o Supermoto. Závody tedy probíhají na krosových strojích, avšak na asfaltové trati. Když zvolíte zmenšeninu této motorky, stane se vaším cílem třída Pitbike. Ty vznikly ve Spojených státech amerických. Určitou odnoží klasického motokrosu je Supercross probíhající na velkých stadionech s uměle vytvořenými tratěmi.

Motokros se stal také inspirací pro další z úchvatných odnoží, kterou je Freestyle Motocross. Známý je pod zkratkou FMX. Na terénním motocyklu jezdci předvádí dech beroucí triky při skoku mezi vzdálenými rampami. Tato motocyklová disciplína je mimochodem hodně oblíbená i v České republice. Mezi známá jména v tomto směru patří například Libor Podmol.