Vše o materiálech - Popelín

26.10.2016 Nejčastěji užitou látkou na výrobu košilí je popelín. Látka se vyznačuje hustou plátnovou vazbou. Popelín se vyráběl již v 15. století a spojována s francouzským městem Avignon i s belgickým městem Popering.

Původní popelín se obvykle vyráběl z hedvábí, ale jelikož šlo o velmi drahý materiál, lidé se časem porozhlédli po jiných vláknech, které by dosáhly podobného výsledku. V důsledku toho se dnes popelín vyrábí především z bavlny, vlny a polyesteru, případně z jejich směsí.

O látce

Látka se vyznačuje podobou plátna, která se nese v plátnové vazbě s příčným žebrováním.  Popelín vyrobený z bavlny nebo vlny je vhodné užívat pro zimní oblečení. Pro její pozitivními vlastnosti je tato látka užívána i pro výrobu uniforem, obleků, triček, pyžam a sportovního oblečení.

Bavlněný Popelín

Bavlněný Popelín se vyznačuje svým leskem, tenkostí a hladkostí. Oblečení z něj ušité se vyznačuje pohodlností a prodyšností.  Luxusní oblekové košile jsou vyrobeny z hedvábí anebo z bavlněného popelínu o gramáži 80 až 100 gramů. Ty skutečně pevné a kvalitní košile vyrobené z popelínu, jsou vyrobené z dvakrát skané bavlny s přízí Sea Island bavlny o hodnotách 120 až 140. Pokud jde o vysoko gramážový popelín je vysoce odolný a proto být užita i na svrchní oblečení, zvlášť, pokud je naimpregnovaná.

Polyesterový Popelín

100% polyesterový Popelín je extrémně funkční materiál. Polyesterový popelín se vyznačuje jemnou texturou, odolností vůči krčení, ohni, což z něj dělá kvalitní materiál, jenž je vhodný pro nošení do společnosti, svatbu i ples.

Jak pečovat o popelín

Co se týká polyesterového popelínu je velmi snadný na údržbu. Prát by se měl ve studené vodě a sušit by se měl při nízké teplotě.

Další číly seriálu o materiálech:

Lycra
Hedvábí
Funkční materiály
Bavlna
Polyster


Zpět do magazínu
Nahorů