Vše o materiálech - Polyester

Polyester představuje syntetickou textilní látku, která je vyrobena zpracováním PET výrobků. Tkaniny vyrobené z těchto nití jsou dále užívány na tvorbu oblečení a domácích textilií. Ponejvíce se z polyesterové textilie vyrábí bundy, čepice, kalhoty, košile i kabáty.

O Polyesteru

Polyester byl vytvořen v roce 1926 ve Spojených státech amerických společností El du Pont de Nemours and Co. Jde tedy o ropný produkt. Polyester se skládá minimálně z 85% z esteru, dvojmocného alkoholu a kyseliny tereftalové.  Vlákno se poměrně rychle po svém vzniku rozšířilo po celém světě. V současnosti se vyrábí více typů polyesterového vlákna, jež se užívá pro výrobu různých druhů textilií. PET je velmi populární typ vlákna, který je silnější, odolnější a pružnější než PCDT.  Vlákna PET je možno užít i v kombinaci s jinými vlákny. I proto se PET užívá k výrobě látek, z nichž se následně šije oblečení. Každý rok se na celém světě vyrobí okolo 47 milionů tun tohoto materiálu. Na výrobu textilií se ho přitom spotřebuje zhruba polovina. Nejvíce jeho výrobců polyesteru pochází z Číny.

Vlastnosti a užití polyesteru

Polyesterová vlákna se v současnosti vyskytují takřka ve všech textiliích. Jejich přítomnost totiž původní vlastnosti látky výrazně zkvalitňuje. Polyester zvyšuje odolnost vůči světlu, povětrnostním vlivům a mikroorganizmům. Látky s těmito vlákny rychle schnou. Jejich přítomnost v tkaninách snižuje žmolkovitost, srážlivost a naopak zlepšuje přilnutí k barvivům. Polyester je velmi silný materiál, díky němuž jsou látky, silné, odolné vůči většině chemikálií, natahování, mačkání, plesnivění i vydření.

Jak pečovat o látky vyrobené z polyesteru

Bílé spodní prádlo s těmito vlákny, a také i šály, šátky a kravaty, se nesmí prát v horké vodě, ale pouze v jemné lázni na ten nejjemnější program. Mastné skvrny je z nich možné odstranit benzínem. Žehlit je můžete přes mokrou látku žehličkou rozpálenou maximálně do 160 stupňů Celsia. Směsové tkaniny se mohou prát jen na 30 stupňů Celsia a žehlit jen zlehka s žehličkou do 150 stupňů Celsia.
Zpět do magazínu
Nahorů