Vše o materiálech - Lycra

19.10.2016 Lycra nebo Spandex je názvem pro elastan, tedy umělé vlákno, vyvinuté v roce 1958 firmou DuPont. Vlákno tvoří z 85 % polyuretan a vyznačuje se svou výjimečnou pružností. životností. Vynález tohoto vlákna jednou pro vždy změnil svět módy.


 Vzhledem k tomu, že je Lycra téměř vždy smíchána s jinou tkaninou, nejčastěji s bavlnou nebo polyesterem, tak po oblečení vytvoří doslova druhou kůži.

Co dokáže Lycra?

Člověk s jedinečnými křivkami se dříve často potýkal s tím, že mu oblečení nesedělo, díky Lycry, tomu však tak již není. Lycra se totiž dokáže dokonale přizpůsobit tělu,a to bez omezení pohybu. Elastické vlákno tak umožňuje volný pohyb, který oceníte nejen při sportu. Díky tomu, že se vlákno natáhne, když je to zapotřebí, nebo stáhne, když je v klidu, zajišťuje větší pohodlí po celých 24 hodin.

 Hlavní využití Lycry

Vzhledem ke svým vlastnostem je ideálním vláknem pro kompresní oděvy, punčochy a formující prádlo. Vedle toho vlákna Lycry v současnosti najdete také ve většině sportovního oblečení, v spodním prádle, plavkách, džínách, topech, tričkách, šatech, rukavicích, kalhotách nebo bundách. Lycra se užívá především v pánské módě, než-li v té dámské.

Nevýhody Lycry

●     Jelikož je Lycra dobře přiléhavým materiálem, pokud není ve formě tvarujícícho materiálu, prozradí na vás vše, i to, co nechcete. Pozor by si na ni měli proto dávat ti, co se potýkají s nějakým kilem navíc, protože je při nesprávné volbě může pěkně zradit.
●     Kvůli tomu, že se jedná o umělé vlákno, které je v poslední době všeobecně odsuzováno, je bohužel odsouváno na druhou kolej. Je to škoda, protože zrovna toto vlákno látkám přidává na kvalitě a funkčnosti.
●     Čistá Lycra není schopna zachytit a odvést vlhkost pryč od pokožky, a proto je nutné, aby byla vždy užita v nějaké směsi.

Výhody Lycry

●     Oblečení s využitím Lycry je lehké, pohodlné a prodyšné. Nositeli umožňuje volný pohyb.
●     Lycra ve spojení s jinými tkaninami dokáže tělo tvarovat a opticky jej zeštíhlit i o několik centimetrů.
●     Lycra efektivně blokuje ultrafialové záření
●     Nošení textílií s Lycrou snižuje riziko infekcí.

Kategorie zboží: Pánské košile
Kategorie zboží: Pánské svetry a mikiny

Další číly seriálu o materiálech:
Hedvábí
Funkční materiály
Bavlna
PolysterZpět do magazínu
Nahorů