Vše o materiálech - Kašmír

30.10.2016 Kašmír, jedna z nejdražších a nejluxusnějších vln, které známe. Přírodní textilie, která je vyrobena vyčesáváním podsady, tedy spodní vrstvy srsti kozy kašmírské. Ta žije na náhorních planinách v Číně a v Mongolsku.

Proč zrovna koza z Mongolska a ne třeba ta z Velenic?

Kašmírské kozy jsou zcela výjimečné odolné plemeno, které se ve svém přirozeném prostředí musí přizpůsobit i velice drsným podmínkám, kdy v některých ročních období v dané oblasti klesá až 40 stupňů pod nulou. Před nepříznivými přírodními podmínkami je chrání hrubá srst s velmi jemnou podsadou, která se nejvíc soustředí na podbřišku.

O kašmíru

Lidé této skutečnosti využívají již několik tisíc let. Vlna se ručně vyčesává jednou ročně, vždy v květnu a v červnu, kdy kozy línají. Po vyčesání kašmír se dále ručně zpracovává poněkud náročným a dlouhým procesem. Podle kvality se kašmír třídí do několika skupin. Ta nejkvalitnější kašmíroví vlna je přitom vyrobena s dlouhých chlupů koz, jež byly ručně vyčesány (nikdy ne ostříhány). Stříhaný kašmír je méně kvalitní, protože má sklon ke žmolkování. Když pak vezmeme v úvahu to, že na svetr v běžné velikosti je zapotřebí vlna z cca 3-5 koz, nedivme se, že je tato vlna tak drahá.

Proč kašmír?

Kašmírová vlna je velice jemní, měkká a příjemná. Vlna skvěle drží tvar, nevytahá se, nevybledne a při správné péči vydrží jako nová po dlouhé roky. Počkat může dokonce i na vaše vnoučata.

Jak vybírat kašmírové oblečení

Při výběru oblečení z kašmíru si všímejte především toho, z kolika vrstev příze jsou utkány. Čím vice vrstev, tím je oblečení teplejší. Vůbec nejteplejší jsou ty nejsilnější výrobky utkané z deseti nebo dvanácti vrstev. K nejběžnějším a cenově nejdostupnějším produktům, jež si u nás z kašmíru můžete koupit, jsou svetry, vesty, šály, šátky, čepice a rukavice.

Další číly seriálu o materiálech:


Popelín
Lycra
Hedvábí
Funkční materiály
Bavlna
PolysterZpět do magazínu
Nahorů