Fleky na obličeji u dětí: Co prozradí a kdy k lékaři?

Fleky Na Obliceji U Deti

Druhy skvrn

Existuje mnoho různých typů skvrn, které se mohou objevit na obličeji u dětí. Některé z nejčastějších zahrnují:

Pigmentové skvrny: Tyto skvrny jsou způsobeny nadměrnou produkcí melaninu, pigmentu, který dává pokožce barvu. Mohou být hnědé, černé nebo červené a mohou se lišit tvarem a velikostí. Mezi běžné typy pigmentových skvrn patří pihy, mateřská znaménka a lentigo.

Cévní skvrny: Tyto skvrny jsou způsobeny abnormálními nebo rozšířenými krevními cévami v kůži. Mohou být červené, fialové nebo modré a mohou se lišit tvarem a velikostí. Mezi běžné typy cévních skvrn patří hemangiomy, naevus flammeus (ohnivé znaménko) a teleangiektasie.

Infekční skvrny: Tyto skvrny jsou způsobeny infekcí, jako je impetigo, molluscum contagiosum nebo pásový opar. Mohou být červené, zanícené a svědivé a mohou se objevit kdekoli na obličeji.

Alergické skvrny: Tyto skvrny jsou způsobeny alergickou reakcí na potraviny, léky nebo jiné dráždivé látky. Mohou být červené, svědivé a oteklé a mohou se objevit kdekoli na obličeji.

Dermatitida: Dermatitida je obecný termín pro zánět kůže. Existuje mnoho různých typů dermatitidy, které mohou postihnout obličej, jako je atopická dermatitida (ekzém), kontaktní dermatitida a seboroická dermatitida.

Je důležité si uvědomit, že toto není vyčerpávající seznam a existuje mnoho dalších typů skvrn, které se mohou objevit na obličeji u dětí. Pokud máte obavy o skvrny na obličeji vašeho dítěte, je důležité poradit se s lékařem nebo dermatologem, aby určil příčinu a doporučil vhodnou léčbu.

Příčiny vzniku

Fleky na obličeji u dětí můžou mít spoustu příčin a je důležité si uvědomit, že ne všechny jsou důvodem k obavám. Někdy jsou neškodné a samy zmizí, jindy můžou signalizovat nějaký zdravotní problém. Mezi nejčastější příčiny patří pigmentové změny, jako jsou mateřská znaménka nebo pihy. Ty jsou obvykle dědičné a nepředstavují žádné riziko. Další častou příčinou jsou kožní reakce, například na slunce, kosmetiku, hmyzí bodnutí nebo některé druhy látek. V těchto případech se obvykle objeví zarudnutí, svědění nebo pupínky. Pokud se jedná o alergickou reakci, je důležité identifikovat a odstranit alergen.

Infekční onemocnění, jako jsou pátá a šestá nemoc, plané neštovice nebo impetigo, se také můžou projevit skvrnami na obličeji. Tyto nemoci jsou obvykle doprovázeny i dalšími příznaky, jako je horečka, bolest v krku nebo zvětšené uzliny. Vzácněji můžou být skvrny na obličeji příznakem vážnějších onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby nebo poruchy imunity. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých skvrn na obličeji vašeho dítěte, nebo pokud vás cokoli znepokojuje, vždy se poraďte s lékařem. Ten dokáže určit příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Nezhoubné skvrny

Nezhoubné skvrny na obličeji u dětí jsou častým jevem a většinou nepředstavují důvod k obavám. Tyto skvrny se liší tvarem, barvou i velikostí a mohou být způsobeny různými faktory. Mezi nejčastější nezhoubné skvrny patří mateřská znaménka, která jsou obvykle hnědá a mohou být plochá nebo vystouplá. Dalším typem jsou pigmentové skvrny, které vznikají nadměrnou produkcí melaninu v kůži. Tyto skvrny se projevují jako hnědé flíčky a často se objevují po nadměrném slunění. U dětí se také můžeme setkat s hemangiomy, což jsou nezhoubné cévní nádory. Hemangiomy se projevují jako červené skvrny, které mohou být ploché nebo vystouplé. Většinou se objevují krátce po narození a samy mizí během několika let.

V případě, že si všimnete jakékoli nové skvrny na obličeji vašeho dítěte, je vždy vhodné konzultovat to s dětským lékařem. Lékař provede vyšetření a vyloučí případné závažnější příčiny. Většinou se jedná o nezhoubné skvrny, které nevyžadují žádnou léčbu. Pokud by však skvrny dítě esteticky obtěžovaly, existují možnosti jejich odstranění, například laserem.

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny na obličeji u dětí jsou poměrně běžné a ve většině případů neškodné. Mohou se objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se s nimi setkáváme u novorozenců a batolat. Existuje několik typů pigmentových skvrn, které se u dětí vyskytují. Mezi nejčastější patří mateřská znaménka, pihy a tzv. "andělské polibky" nebo "čapí kousnutí". Mateřská znaménka jsou plochá nebo vystouplá znaménka různé barvy a tvaru, která jsou přítomna již při narození nebo se objeví krátce poté. Pihy jsou malé, ploché, hnědé skvrnky, které se obvykle objevují na slunci exponovaných místech, jako je obličej, ramena a paže. "Andělské polibky" a "čapí kousnutí" jsou ploché, růžové nebo načervenalé skvrny, které se obvykle nacházejí na čele, víčkách, nose nebo na zadní straně krku. Tyto skvrny jsou způsobeny rozšířenými krevními cévami a obvykle samy odezní během několika měsíců až let.

Většina pigmentových skvrn je neškodná a nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud si však všimnete jakýchkoli změn ve vzhledu skvrny, jako je změna barvy, tvaru, velikosti nebo krvácení, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil případné kožní problémy.

Cévní skvrny

Cévní skvrny patří mezi časté kožní projevy u dětí. Vznikají nahromaděním drobných cévek pod kůží a projevují se jako růžové, červené nebo fialové skvrny. Na rozdíl od pigmentových skvrn, které jsou způsobeny nadbytkem pigmentu, cévní skvrny nemění barvu při stlačení. Existuje několik typů cévních skvrn, které se liší vzhledem a lokalizací. Mezi nejčastější patří:

Hemangiomy: Jsou to nezhoubné nádory cév, které se obvykle objevují krátce po narození. Mohou mít různou velikost a tvar a obvykle samy vymizí do několika let.

Nevus flammeus (ohnivé znaménko): Jde o plochou červenou skvrnu, která se nejčastěji vyskytuje na obličeji nebo na krku. Obvykle přetrvává po celý život.

Teleangiektázie: Jsou to rozšířené drobné cévky, které se projevují jako červené žilky. Často se vyskytují na obličeji, zejména kolem nosu a tváří.

Většina cévních skvrn je neškodná a nevyžaduje léčbu. Pokud však skvrny dítěti vadí z estetického hlediska, existují možnosti jejich odstranění. Mezi nejčastější metody patří laserová terapie a kryoterapie. Je důležité konzultovat s dermatologem, který určí typ skvrny a doporučí nejvhodnější léčbu.

Infekční skvrny

Infekční skvrny na obličeji u dětí můžou být znepokojivé, ale většinou nejsou vážné a často samy zmizí. Existuje mnoho infekcí, které je můžou způsobit, a každá má své specifické příznaky.

Spalničky se projevují horečkou, kašlem, rýmou a charakteristickou vyrážkou, která začíná na obličeji a šíří se dolů po těle. Zarděnky se projevují mírnou horečkou, zvětšenými uzlinami a světle červenou vyrážkou, která začíná na obličeji. Pátá dětská nemoc se projevuje horečkou, bolestí hlavy a jasně červenou vyrážkou na tvářích, která vypadá jako po facce. Šestá nemoc se projevuje vysokou horečkou a po jejím odeznění se objeví červená skvrnitá vyrážka po celém těle.

Impetigo je bakteriální infekce kůže, která se projevuje červenými puchýřky, které praskají a tvoří medově zbarvené krusty. Pásový opar, způsobený virem varicella-zoster, se projevuje bolestivou vyrážkou s puchýřky na jedné straně obličeje.

Pokud si nejste jisti příčinou skvrn na obličeji vašeho dítěte, je důležité navštívit lékaře. Ten může diagnostikovat příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Kdy k lékaři

Pokud si všimnete skvrn na obličeji vašeho dítěte a nejste si jisti jejich příčinou, je vždy vhodné konzultovat s dětským lékařem. Ten dokáže rozlišit běžné neškodné skvrny od projevů kožních onemocnění.

Návštěvu lékaře byste neměli odkládat v případě, že se skvrny na obličeji objevily náhle a rychle se zhoršují, jsou bolestivé, svědí, mokvají nebo krvácí.

Stejně tak pokud se skvrny objevily současně s horečkou, bolestí hlavy, ztuhlostí šíje, dušností nebo jinými závažnými příznaky.

Lékařskou pomoc vyhledejte i v případě, že máte o skvrnách na obličeji vašeho dítěte jakékoli pochybnosti nebo obavy.

Včasná diagnostika a léčba kožních problémů je důležitá pro zdraví vašeho dítěte.

Diagnostika

Diagnostika fleků na obličeji u dětí obvykle začíná důkladnou anamnézou a fyzikálním vyšetřením od dětského lékaře. Lékař se bude ptát na otázky týkající se doby vzniku, vzhledu, trvání a dalších souvisejících příznaků. Bude se zajímat o rodinnou anamnézu kožních onemocnění, alergie, užívání léků a celkový zdravotní stav dítěte.

Během fyzikálního vyšetření lékař pečlivě prohlédne fleky na obličeji a zhodnotí jejich barvu, tvar, velikost, texturu a umístění. Může se zeptat na to, zda jsou fleky svědivé, bolestivé nebo zda se mění. V některých případech může být pro stanovení diagnózy dostačující anamnéza a fyzikální vyšetření. V jiných případech může být nutné provést další testy, jako je stěr z kůže, kožní test na alergii nebo krevní testy. Tyto testy pomáhají vyloučit nebo potvrdit specifické příčiny fleků, jako jsou bakteriální nebo plísňové infekce, alergie nebo jiné zdravotní stavy.

Léčba

Léčba skvrn na obličeji u dětí se liší v závislosti na příčině. U neškodných stavů, jako jsou pigmentové skvrny nebo mateřská znaménka, obvykle není nutná žádná léčba. Pokud však skvrny způsobují psychické potíže nebo estetické obavy, existují možnosti, jak je minimalizovat.

U pigmentových skvrn může dermatolog doporučit bělicí krémy nebo laserovou terapii. Mateřská znaménka lze v případě potřeby chirurgicky odstranit. Je důležité si uvědomit, že mateřská znaménka by měl vždy vyšetřit lékař, aby se vyloučila možnost melanomu.

V případě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo vitiligo, je léčba zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci vzplanutí. Dermatolog může předepsat lokální kortikosteroidy, imunomodulátory nebo fototerapii.

Je nezbytné konzultovat s dětským lékařem nebo dermatologem, aby se určila příčina skvrn a doporučila se vhodná léčba. Samoléčba se nedoporučuje, protože by mohla stav zhoršit.

0 Domácí péče

Pokud si všimnete u svého dítěte na obličeji skvrn, je pochopitelné, že vás to znepokojí. Naštěstí většina z nich je neškodná a sama odezní. Existuje ale několik věcí, které můžete udělat doma, abyste podpořili zdraví pokožky vašeho dítěte a zmírnili případné skvrny.

Důležitá je především důkladná hygiena. Obličej dítěte myjte dvakrát denně jemným, neparfémovaným mýdlem a vlažnou vodou. Po umytí obličej jemně osušte. Vyhněte se drhnutí, které by mohlo pokožku podráždit.

Důležitá je také hydratace. Používejte hydratační krém určený speciálně pro dětskou pokožku. Vyhněte se produktům s parfemací a barvivy, které by mohly pokožku dráždit.

Pokud má vaše dítě suchou pokožku, zkuste do koupele přidat ovesné vločky. Ovesné vločky mají zklidňující účinky a pomohou hydratovat pokožku.

V případě, že skvrny na obličeji vašeho dítěte nemizí, nebo pokud máte jakékoli obavy, neváhejte se obrátit na dětského lékaře. Ten může posoudit stav pokožky a vyloučit případné zdravotní problémy.

1 Prevence

Prevence vzniku flíčků na obličeji u dětí závisí na jejich příčině. Obecně ale platí několik zásad, které pomáhají udržet dětskou pokožku zdravou a minimalizovat riziko vzniku pigmentových skvrn, ekzémů a dalších kožních problémů. Důležitá je především důkladná ochrana před sluncem. Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělých a snadno se spálí. Používejte proto krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+), a to i v zimě a ve stínu. Nezapomínejte na ochranu hlavy kloboukem a očí slunečními brýlemi. Dále dbejte na správnou hygienu. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou je základem prevence šíření infekcí, které mohou způsobovat kožní problémy. Děti by se také neměly dotýkat obličeje špinavýma rukama. Důležitá je i vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, která posiluje imunitní systém a přispívá k celkovému zdraví pokožky. Ovoce, zelenina, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny by měly tvořit základ dětského jídelníčku. V neposlední řadě je důležité sledovat pokožku dítěte a všímat si jakýchkoli změn. Pokud se objeví flíčky, vyrážka nebo jiné kožní problémy, neváhejte se poradit s dětským lékařem nebo dermatologem. Včasná diagnostika a léčba pomůže předejít komplikacím a urychlí hojení.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: aloisjirasek

Tagy: fleky na obliceji u deti | informace o skvrnách na obličeji u dětí